Projekt PACES uplatňuje prelomový prístup k skúmaniu a porozumeniu rozhodnutí jednotlivcov migrovať, pričom jeho cieľom je zistiť, ako môžu tieto poznatky prispieť k pochopeniu tvorby migračných politík. PACES sa zameriava na dve paralelné zložky výskumu: (1) faktory, ktoré formujú rozhodovanie migrovať a (2) mechanizmy, ktoré stoja za tvorbou migračných politík. Projekt zhŕňa teoretické a empirické poznatky zo širokého spektra akademických disciplín a metodologických paradigiem, pričom jeho cieľom je systematicky skúmať interakcie medzi rozhodnutiami spojenými s migráciou a tvorbou migračných politík v kontexte širších spoločenských zmien, a teda vzájomne prepojených procesov ekonomických, politických, demografických, technologických a kultúrnych zmien. Na základe teoretickej syntézy a kvalitatívnych a kvantitatívnych údajov zozbieraných v Alžírsku, Etiópii, Líbyi, Slovensku, Taliansku a v Španielsku, má projekt za cieľ vypracovať heuristický model, ktorý identifikuje rôzne konštelácie podmienok, ktoré formujú rozhodnutia zostať alebo migrovať v rôznych etapách života jednotlivcov. Na základe teórie zmeny tak PACES systematicky skúma, identifikuje a sleduje predpoklady o rozhodnutiach o migrácii, ktoré využívajú tvorcovia politík na formulovanie cieľov a návrhov opatrení. Skúmaním vývoja politík EÚ a národných politík pracovnej a rodinnej migrácie projekt PACES odhaľuje, do akej miery sú súčasné migračné politiky založené na vedeckých dôkazoch. Projekt tiež identifikuje oblasti, v ktorých môžu politické opatrenia ťažiť z cenných výskumných poznatkov o rozhodovaní migrovať. PACES sa tak snaží narušiť dominantné politické diskurzy a predpoklady, ktoré sú základom migračných opatrení, a prispieť k vypracovaniu účinnejších modelov riadenia migrácie v EÚ, ktoré zohľadňujú neistoty vyvolané spoločenskými zmenami. S podporou interdisciplinárneho konzorcia skúsených partnerov sa PACES zapája do spoločného výskumu s tvorcami politík, zainteresovanými stranami, občanmi a migrantmi s cieľom dosiahnuť maximálny vedecký, politický a sociálny vplyv.
Cieľom projektu PACES je povzbudiť tvorcov migračných politík, aby prijali vedecké poznatky o migrácii a využívali ich ako základ pre tvorbu migračnej politiky. Na dosiahnutie tohto cieľa si PACES stanovuje štyri ciele:
1. Identifikovať silné a slabé stránky súčasných migračných politík a riadenia prostredníctvom analýzy teórií zmien, na ktorých sú založené európske migračné politiky.
2. Preskúmať interakciu medzi spoločenskými zmenami, individuálnymi faktormi životného cyklu jednotlivcov a (migračnými) politikami pri formovaní rozhodnutí zostať alebo migrovať a rozhodovacích procesov pozdĺž migračnej trajektórie.
3. Identifikovať, ako môžu migračné politiky v širšom zmysle buď uľahčiť migráciu, alebo umožniť udržateľné a žiaduce „zotrvanie“.
4. Rozvíjať nápady na možné alternatívne migračné iniciatívy, ktoré zohľadňujú komplexné procesy rozhodovania o migrácii, berúc do úvahy obmedzenia pri tvorbe migračnej politiky. Prístupom projektu je spoločná participácia, ktorá umožní zohľadnenie rôznych potrieb migrantov ako aj perspektív ďalších zainteresovaných strán vrátane zamestnávateľských organizácií, odborov a obyvateľov v mieste pôvodu a určenia.
Na dosiahnutie týchto cieľov PACES štrukturuje výskum okolo dvoch paralelných výskumných komponentov, a to 1) faktorov formujúcich rozhodovanie o migrácii; a 2) teórie zmeny, o ktoré sa opierajú migračné politiky.
Projekt PACES sa opiera o širokú škálu metodologických prístupov. V prvej fáze výskumného projektu sa zameriame na metaanalýzu a tvorbu konceptuálneho rámca (WP2), na ktorú budú nadväzovať aktivity v ďalších pracovných balíkoch. WP3 zmapuje migračné politiky a iniciatívy a koncepčne a empiricky zhrnie teórie zmeny v procese tvorby migračnej politiky. Súčasťou je aj použitie „lab-in-the-field“ experimentov v šiestich EÚ krajinách s cieľom presnejšie uchopiť preferencie jednotlivcov voči migračnej politike. WP4 a WP5 sú založené na zbere údajov prostredníctvom polo-štrukturovaných rozhovorov v prostredí (najmä) afrických migrantov a domovských komunít, na vstupe do EÚ ako aj na ich migračnej ceste s cieľom zmapovať faktory, ktoré vplývajú na individuálne rozhodnutia ohľadom migračnej cesty. V záverečných pracovných balíkoch okrem iného použijeme QCA analýzu pre určenie súčinnosti rôznych faktorov pri ovplyvňovaní migračných rozhodnutí, a tiež v spolupráci so stakeholdermi zadefinujeme migračné scenáre v kontexte zistení projektu PACES.